fbpx

A proč bych proboha nejel? Irán je velmi zajímavá země a co se pomyslného nebezpečí týče, je to jako všude jinde.

Hlavní město Teherán ze severu lemují zasněžené kopce.

Nejnebezpečnější mi tam přišla dopravda.

Dopravní špičku v Praze vynásobte pěti. Přidejte tam tisíce motorkářů proplétajících se bez přileb a s cigárem v ruce zleva, zprava a dost možná i zvrchu a zespod. Pak už stačí jen protřepat, nemíchat a vypustit do ulic.

Na těhle místech mám strašně rád auta a hlavně přístup lidí k nim. To, co by se u nás dalo před deseti lety sešrotovat, oni používají dalších dvacet. Źádná kára není tak stará a rozbitá aby se neopravila do sotva pojízdného stavu a nevrátila zpět na silnice.

Krom divoké pouliční atmosféry plné kličkujících a troubících magorů však nemá Teherán příliš co nabídnou.

Ulice jsou přeplněné lidma od rána do večera. Do toho hluk z aut a smrad z výfuků. Nic, kvůli čemu byste ve městě chtěli zůstat déle než dvě noci.

V severní části Teheránu můžete navštívit lyžařské středisko. Buď tam vyjedete lanovkou a nebo si tam poctivě vyšlápnete, tak jako my.

Pokud však z Teheránu vyrazíte luxusními klimatizovanými autobusy směrem na jih, svět jakoby se najednou zastavil.

Malebné historické vesnice postavené z čehosi připomínající bahno a slámu. A taky „naháněči“. Lidi z turistických agentur, kteří se vás budou za každou cenu snažit nastěhovat do svých zaručeně NEJLEPŠÍCH A NEJLEVNĚJŠÍCH ubytování a zítra vás vzít na celodenní tour ideálně rovnou kolem světa.

Občas to chce „ostré lokty“ a když nedaj pokoj, poslat je hodně důrazně do prdele, jinak se jich prostě nezbavíte.

Architektura menších historických měst je nádherná.

Spousta malebných mešit a pískem zabarvených uliček.

Krom pobytu ve městech je možné sehnat si třeba řidiče s offroadem a vyjet na výlet do nedalekých pouští. Tvrdé smlouvání je součástí každého pouličního obchodu. Na ceník zapomeňte. Pokud na smlouvání nemáte koule, vyjde vás tenhle výlet podstatně dráž.

Přesto, že jsme si v Iránu koupili Sim karty do svých telefonů, internetu jsme si příliš neužili. Né proto, že by nebyl signál, ale zejména proto, že je internet z pozice vlády velmi cenzurován a tak se na stránky jako jsou facebook, youtube nebo náš web (bez pužití nějakých spešl appek) vůbec nedostanete.

Rozloha České Republiky je přibližně 78.000 km2, rozloha Iránu je 1.648.000 km2. Z těhle údajů vám asi bude jasné, že jsme toho Iránu za deset dní, co jsme na výlet měli zas tak moc neviděli.

I tak to byl ale výlet, který vám mohu doporučit. Sakum prdum nás to vyšlo okolo 14tis i s letenkama. Je to o fous víc, než bývá má průměrná útrata na zahraničních výletech (běžně se pohybuju okolo 1.000 Kč / den all inclusive -celkové náklady na výlet včetně letenek, jídla atd. / děleno počet dní v destinaci), ale i tak to není zas tak moc.

Mezi highlights výletu pak patří určitě i iránské ženy. Všechny ženy ve městě jsou nuceny chodit zahalené při nejmenším v šátku přehozeném přes vlasy. Když jsme se pohybovali po ulicích měst, byli jsme více než středem jejich zájmu. Holky se na nás usmívaly, zdravily nás, otáčely se…tolik upřímně nadšených úsměvů jsem od holek nezaznamenal nikde na světě. Pravděpodobně jsme pro ně byli něco jako američané v česku v době před revolucí. Hrdinové, kteří žijí svobodné životy, po kterých ony jen touží.

Podstatná věc, kterou jsem si v Iránu potvrdil je ale ta, že prostě nejsem typ na sólo cestování. Raději v šestli, než-li sám.

S dobrými kamarády se totiž nudit nebude i kdyby ve městě dalšího člověka nebylo.

Author

Write A Comment