fbpx

V úterý jsem na naše sociální sítě napsal milej inzerát, ve kterém jsem hledal „druhou krásku na náš obchod“. Jak už u mne bejvá zvykem, na karierní postup, stravenky a ping pong na chodbě jsem ji nelákal.

Netrvalo dlouho a pod inzerátem se objevil komentář jedné slečny, která pracuje jako tajemnice Genderové expertní komory ČR, která sdružuje expertky a experty v oboru genderových a feministických studií. Zřejmě chytrá holka. Kdybych ale měl její pracovní pozici zopakovat, vzpomněl bych si sotva na první slovo.

Tenhle komentář na našem profilu jakoby vyhlásil malou facebookovou válku ve stylu všichni proti všem.

Znáte internetové diskuze. Může se všechno. Postovat gify, urážet, nadávat, skrývat, googlovat, označovat kámoše, sdílet …prostě nelítostnej boj, kterej nikdy nemá vítěze.

Po chvilce se k první slečně přidalo pár stoupenců a začali na mne útočit dál. Nařčení, že inzerátem schvalujeme „násilí na ženách“ beru jako neopodstatněnou a překroucenou urážku a zároveň podřezání vlastní argumentační větve nad hromadou čerstvejch hoven.
BUM. Spadla jste přímo do ní.

Jestli na nás pošlete ČOI, zjistím si, kde bydlíte a budu vám vyfoukávat pneumatiky vašeho auta každou noc do konce svého života. Kdybyste mne chtěla náhodou chytnout za slovo a argumentovat, že auto nemáte, tak nebojte, najdu si klidně deset dalších lumpáren a všechny vám postupně provedu.

K inzerátu se také vyjádřil D_Z, bývalý šéfredaktor magazínu Excelent.

Ačkoliv nejsem zastánce vulgárních reakcí bez logické argumentace, musel jsem pana D_Z poslat jednoduše do píči, na což s odstupem času příliš hrdej nejsem, ale známe se osobně a v ten moment mi to přišlo jako dobrej a poměrně upřímnej nápad.

Pan D_Z se plete ve dvou věcech. Tou první je, že naši zákazníci nejsou téměř nikdy „puberťáci“ v myšlenkovým módu „hiphop a bitches“, ale většinou uvolněné, pozitivně naladěné holky ve věku 21-26 let. Často studentky vysokých škol, které se rády baví a cestujou. Já to narozdíl od pana D_Z vím, protože jsem převážně těmto lidem za posledních 10 měsíců prodal okolo čtyř tisíc „nic extra“ produktů, které dle reakcí na instagramu většina z nich naprosto miluje.

Statistiky FB fanoušků neodpovídají statistikám prodejů, kde jsou muži ve výrazné menšině.

Na začátek je třeba říct, že všichni, kdo se na chodu značky podílejí, to dělají rádi a dobrovolně, ať už se jedná o muže nebo ženy. Ba naopak si troufám tvrdit, že právě oni patří mezi hrstku vyvolených, které práce baví a berou ji jako příjemnou součást svého bytí.

Girls Without Clothes je pro nás oslavou ženské krásy a radosti ze svobodného života.

Vytváříme nové, atraktivní pracovní pozice, které spousta lidí považuje s ohledem na svůj věk za „dream job“.

Žijeme ve městech, v srdcích máme hory a oceán. Užíváme si svobody ve všech jejích formách. Milujeme život na hraně a neexistuje hranice, která by nás limitovala. Naše životy jsou naplněny nikdy nekončící zábavou a vzrušením při poznávání nových zákoutí světa. Nejsme schopni stát na místě, jsme závislí na kreativním vývoji a plnění životních snů. Inspirují nás rebelové, jedinci, kteří vybočují z davu. Neomezujeme se, proplétáme se rozmanitými životními styly a kulturami.“

Holky, které fotíme, pro nás fotí ZADARMO, dobrovolně a z vlastní svobodné vůle.

Inzerát by byl údajně korektní, pokud bych nabídl možnost ucházet se o pozici všem, bez ohledu na pohlaví. Výsledný výběr brigádníka / brigádnice by i tak byl v mých rukou. Jediné, co by se změnilo je, že bych vyvolal umělou naději v mužích, které bych pak stejně nepřijal, ačkoliv bych jako důvod nepřijetí musel uvést například zcela smyšlenou „nedostatečnou kvalifikaci“.

Tohle zas korektní nepřijde mně a přesně proto to nedělám.

Argumentů, proč jsem na prodejnu chtěl tentokrát ženu bych vám mohl vymyslet hromadu. Ať už to je prezentování oblečení „na vlastním těle“ během prodeje, větší empatie k zákazníkům (kde 90% tvoří ženy) nebo také omezení / zabránění právě těch nevhodných keců, které by mužskej prodavač na našem provokativním krámě rozhodně mohl chtít mít.

Stačí, že tam jsem občas já.

Prý se o feminismu málo mluví. No, tak teď se o něm díky nám bude mluvit dost.

Ať už byl důvod jakejkoliv, zastávám názor, že bych jako zakladatel značky, pro kterou pracuju okolo 10-12h denně, a to často včetně víkendů, měl mít svobodné právo zvolit si zaměstnance, který bude splňovat má očekávání.

Nejsme rasisti, nejsme xenofóbové, nepodporujeme násilí na ženách, nepodporujeme platové zvýhodňování mužů a překvapivě také nechceme, aby ženské bradavky podléhaly na rozdíl od těch mužských cenzuře.

Když budu mluvit sám za sebe a neschovávat se za brand – peru, žehlím, vysávám.  Umím to mnohem lépe s vařečkou než s kladivem a mám komplex ze svého malého péra, protože neustále od holek slýchám, že na velikosti záleží.

Ilustrační obrázek. Podobnost majitele značky s osobou na fotce je čistě náhodná. #nahotaneníhřích

Očividně proti feminismu v zásadě nic nemám, se spoustou myšlenek souhlasím a snažím se jich ještě více pochopit. To, proti čemu bojuju jsou však jeho radikální zástupci a zástupkyně, které z jednoho milého inzerátu dokážou udělat masovou vraždu. Mám za to, že pokud se myšlenka feminismu bude dále prosazovat tímto agresivním a překrouceným způsobem, nemůžou se pak tito aktivisté divit, že  na ně většinová společnost pohlíží tak, jak pohlíží.

Já nikomu nic nedělám. Pracuju s lidma, které práce baví. Celej den si vlastně pořád tak trochu hraju, plním si sny, užívám si života jak jen to jde, jsem pozitivně nastavenej a stejně se musí najít někdo, kdo na mne začne ukazovat prstem.

Připomíná mi to mou ne úplně úspěšnou maturitu, kdy ke mne přišel profesor a řekl:

„Vidíte Martínku, vy jste si tady celejch osm let  poletoval jako nějakej motýlek, kterého se nic netýká, ale takhle to v životě nechodí.“

zatímco druhá profesorka za mnou přišla se slovy:

 „Z toho si nic nedělej Martine. Tys byl jeden z mála, na kterým bylo vidět, že do té školy chodí rád a že ho to baví. Hlavně ze života neztrať ten elán, kterej v sobě máš.“

 Je to všechno primárně o úhlu pohledu a každej zkrátka za věcmi vidí to, co tam vidět chce.

Důsledkem těchto žabomyších přestřelek na facebooku pak bylo mé sdílení některých komentářů na Instastories následované videem, kde mne přímo v obchodě zatýká kamarád v převleku Policisty. Protože jsem debil a přilévat olej do ohně mě vždycky docela bavilo, tak jsem si řekl, že tu policejní stanici, kolem které chodím vždy po cestě domů z práce a před kterou pokaždé parkují tři auta využiju a natočím stories, že mne po 3-4h mučení konečně pustili z basy.

Tohle už samozřejmě byla hra, marketingově hereckej výkon, kterej i s navijákem sežraly tisícovky lidí, a více než 300 z nich vyjádřilo podporu celého brandu skrz IG messages.

OK, za tohle se cítím lehce provinile. Omlouvám se. Už to víckrát neudělám.

Na druhou stranu jsme aspoň zjistili jakou sílu má naše komunita a že se za nás v případě potřeby dokážete postavit.

Za to vám děkuju.

Pro příště vás akorát poprosíme o méně urážlivé komentáře a zprávy, které dle našeho pohledu nejsou řešením a s jejich prezentováním (i když je to občas docela sranda) se neztotožňujeme.

Pro ty, kteří to dočetli až sem nabízím jako malou kompenzaci za to falešný divadlo, který se kolem toho odehrálo slevu 15% platnou pouze dnes 3.11.2017.

Slevový kód „je_to_uchyl“.

Kliknutím ZDE přejdete na e-shop.

Živého mě nedostanou.

 

Author

8 komentářů

  1. Sakra, proc se to nestalo vcera?! Uz mi prislo zbozi dnes rano! Tos teda pekne podelal! 😀😀😀
    You are the best!!! Jen tak dal! ❤️

  2. Máš můj respekt za postoj a článek, fakt se tu bavim a nechápu ty hovna pod inzerátem, kterej každý normální člověk pochopí a nevyloží si ho jak totální idiot 😀
    PS: škoda, že jsem si koupila triko v pondělí, ale i tak přijdu zas, protože mě Váš brand baví a komu se to nelíbí, ať mi prdel políbí :))

  3. To je fakt hezký že oslavujeme ženskou krásu, ovšem takových je pomálu a ten zbytek „ne tak hezkých“ co se schovávají za feminismus, protože nemůžou být na vašich fotkách, se to už zas tak netýká, že? Pokud chcete dělat takovejhle biznis…good for you, ale těm zhrzenym se nevyhnete. Taky bych klidně byla jednou z těch krásek, ne že ne 😀 a s bradavkama souhlasím, každej má rád prsa ❤

  4. Ja od vas furt nic nemam, protoze proste proto… ale tohle je fakt boží! 😀 si král!

Write A Comment